کورپاڼه | افغانستان | نیرو های امنیتی در کابل خبرنگاران را مورد ضرب و شتم قرار دادند
لیکوال
د حروفو اندازه Decrease font Enlarge font

نیرو های امنیتی در کابل خبرنگاران را مورد ضرب و شتم قرار دادند

sdhdg sdhdg

کابل (وخت): شماری از خبرنگاران و فلمبرداران حین تهیه فلم و گزارش از حمله انتحاری که امروز چهار شنبه 27 جدی در چهار راهی صدارت شهرنو کابل رخ داد، مورد لت و کوب شدید نیرو های امنیتی قرار گرفتند. سید سباوون فوتوژرنالست” عکاس و فلمبردار" رادیو آزادی که از سوی نیروهای امنیت ملی مورد لت و کوب قرار گرفته است به خبرنگار آژانس خبری وخت چنین میگوید:

 

"دیدم یک زخمی بسیار به یک وضعیت خراب قرار داشت و میخواست از محل رویداد بیرون شود، خواستم که تصویر و فلم وی رابگیرم که ناگهان نیروهای امنیتی بالای من و همکارم ریختند و مورد لت و کوب قرار داند."

وی افزود که برخورد نیروهای امنیت ملی بسیار خشن بود، حتا یکی از آنان میل تفنگ اش بالا سرم گرفت و گفت : "اگر تکان بخوری میکشمت."

او گفت که نیروهای امنیتی کامره عکاسی و فلمبرداری وی و همکارش را قید کردند و میخواستند که  آنها را بندی کند، اما  با سعی و تلاش مردم و رسانه های دیگر توانستند که وسایل شان را را دوباره بگیرند و از ساحه خود را دور نمایند.

خبرنگاران می گوید که بعد از گذشت 11 سال هنوز هم نیروهای امنیتی در وقت تهیه خبر در محل رویداد با خبرنگاران از خشونت کار میگیرند و ایشان را اجازه نمی دهند تا معلومات دقیق از ساحه را بدست بیاورند.

غلام حسین سیرت یکتن دیگر از خبرنگاران که نیروهای امنیتی با او به خشونت رفتا کرده است به وخت می گوید که بدرفتاری با خبرنگاران از سوی منسوبان امنیت ملی مانع ورود خبرنگاران به محل حادثه شد و آنها با خشونت در مقابل خبرنگاران برخورد می کردند.

او می گوید: "می خواستم به صحنه انفجار بروم منسوبان امنیت ملی مانع شدند و تهدید کردند که اگر پیش بروم بر من شلیک خواهند کرد." 

وی افزود که دوبار تلاش کردم که به محل انفجار بروم اما اجازه ندادند، آنها با خشونت و لت کوب مانع رفتن ما به محل انفجار شدند.

وی اضافه نمود که نیروهای امنیت ملی او را دشنام دادند و نگذاشتند که وارد صحنه شود و همچنین عکسهای گرفته شده را  نیز از کمره پاک کردند.

در اعلامیه که از سوی دیده بان رسانه ها آزاد افغانستان صادر گردیده است، آمده است که لت و کوب خبرنگاران حین تهیه گزارش و فلمبرداری از حملات انتحاری غیر قابل قبول و در ضمن خلاف قانون اساسی و قانون رسانه ها میباشد.

صدیق الله توحیدی مسوول دیده بان رسانه ها آزاد افغانستان به آژانس خبری وخت گفت که نی لت و کوب خبرنگاران و فلمبرداران رسانه ها را با شدیدترین الفاظ محکوم میکند و آن را مخالف قوانین نافذه کشور می داند.

وی افزود که نیروهای امنیتی کشور باید بدانند، چنانچه که آن ها مسوولیت حفظ امنیت شهروندان را به دوش دارند، خبرنگاران نیز وظیفه اطلاع رسانی را به عهده دارند که نباید نیروهای امنیتی جریان اطلاع رسانی را در افغانستان مختل نمایند.

آقای توحیدی می گوید :" ما می دانیم وظیفه نیروهای امنیتی در چنین موارد سنگین می گردد و ایجاب می کند تا یک سلسله اقداماتی را به منظور جلوگیری از افزایش تلفات و تامین امنیت شهروندان، روی دست گیرند، اما این بدان معنی نیست که مانع کار خبرنگاران و رسانه ها شده و جریان اطلاع رسانی در کشور را مختل نمایند."

 

وی میگوید که،  در چنین مواقع پولیس و نیروهای امنیتی باید همکاری لازم را با رسانه ها و خبرنگاران داشته و زمینۀ خوب اطلاع رسانی را برای شهروندان کشور فراهم نمایند.

به گفته وی، هر نوع برخورد غیر مسؤلانه و خشونت بار با خبرنگاران در مغایرت با قوانین نافذ بوده و دولت افغانستان مکلف به حمایت از خبرنگاران و رسانه ها می باشد."

این در حالیست که سفمای افغانستان و انجمن آزاد خبرنگارن افغانسنتان نیز طی اعلامیه یی این عمل نهاد های امنیتی را غیر مسوولانه خوانده و شدیدا تقبیح مینماید.

هم چنان یکتن از خواهران ژورنالست  که در ساحه برای تهیه خبر حضور داشت  نیز از برخورد نیرو های امنیتی شاکی بوده اما خواست نامش گرفته نشود به آژانس خبری وخت میگوید که قوماندان امنیه کابل خلاف توقوع  در مقابل سوالی که میخواست جزییات این حادثه را جویا شود با الفاظ نامناسب به وی گفته است: " برو دختر اگر نه میزنمت".

انجمن زنان  ژورنالست آسیایی جنوبی "سووم" نیز این برخورد و تهدید لفظی قوماندان امنیه کابل را شدیدا تقبیح نموده و از آنها میخواهد تا با این گونه الفاظ و عکس العمل هایشان کار خبرنگاران را مشکل تر نساخته و فضایی همکاری و اعتماد را از بین نبرند.

قابل یاد آوریست که در حمله انتحاری و تهاجمی امروز ۶ مهاجم کشته و بیش از ۳۰ تن زخم برداشتند.


خبرنگاران: نوید امیری و نیکزاد

تصحیح: عاطف

Subscribe to comments feed آندونه (0 ولیکل شو)

د پایلو ټولیزه: | ښودنه:

خپلو آندونه ولیکې

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

مهرباني وکړې امنیتي کوډ داخل کړی:

Captcha
  • ملګرو ته لیږل ملګرو ته لیږل
  • د چاپ پاڼه د چاپ پاڼه
  • ساده نسخه ساده نسخه

Tagged as:

نښتل د دې خبر لپاره شتون نه لري

د دې خبر ارزونه

3.00