کورپاڼه | افغانستان | جدال بر سر استیضاح میان وکلا ادامه دارد
لیکوال
د حروفو اندازه Decrease font Enlarge font

جدال بر سر استیضاح میان وکلا ادامه دارد

جدال بر سر استیضاح میان وکلا ادامه دارد

کابل (وخت): بعد از گذشت چندین هفته قرار بود روز دوشنبه 11 وزیر کابینه از سوی نمایندگان مجلس استیضاح شوند اما جکومت با مانع شدن حضور 4 وزیر به مجلس، موجب خشم نمایندگان شده، انان با اکثریت ارا خواهان استیضاح 11 وزیر شدند.

گفتگو ها و جدال بر سر استیضاح وزیران میان نمایندگان به اوج خود رسیده و روز گذشته نیز روسای کمیسیون ها با همدیگر درگیر و یکدیگر را لت و کوب نموده اند.

اما برخی از نمایندگان این عمل اعضای مجلس را تقبیح نموده و می گویند که اعضای مجلس باید عزت و ابروی مجلس را حفظ نمایند و رسانه ها نیز واقعیت ها را انعکاس دهند.

سه هفته پیش مجلس نمایندگان با اکثریت آرا فیصله کرده بود تا وزیرانی را که درسال گذشته نتوانسته اند بیشتر از ۵۰ درصد بودجه توسعه‌ی خود را بمصرف برسانند، استیضاح کنند.

غلام حسین ناصری یک تن از اعضای مجلس نمایندگان به وخت گفت :" مسئله استیضاح وزیران به یک موضوع جنجالی میان اعضای مجلس مبدل شده که باعث گردیده که مشکلات زیادی در میان نمایندگان به وجود اید."

وی افزود :دراین میان برخی از اعضای مجلس به نفع وزیر خاص خویش کار نموده و معامله گری های نیز صورت گرفته است  که به نوبه خود روند استیضاح را مختل ساخته است. 

موصوف گفت برخی از نمایندگان با دامن زدن به مسائل قومی و سمتی این روند را دچار تشنج نموده و سر وصدا ها از یک ماه به این سو همچنان در مجلس دیده می شود.

اما سید محمد حسین عالمی بلخی نیامدن 4 وزیر (دفاع،  داخله، شهرسازی و تحصیلات) را به مجلس نمایندگان عامل اصلی تشنج در مجلس دانسته میگوید که این امر باعث شده تا موضوع استیضاح همچنان بی نتیجه بماند.

به گفته اقای  بلخی  بیش از چند روز به پایان دور دوم کاری نمایندگان باقی نمانده است و هنوز هم موضوع بودجه، استیضاح وزیران و قانون انتخابات از سوی نمایندگان تصویب نشده است .

شماری از آگاهان نیز به ‌درازا کشیدن استیضاح وزیران را معامله‌ گری‌ها دانسته و حتی پس از استیضاح نیز نتیجه کار وزیران را بی‌نتیجه می دانند.

قابل ذکر است که وزارت دفاع ملی 9 درصد، وزارت اطلاعات فرهنگ 12درصد، تجارت و صنایع 17 درصد، مبارزه علیه مواد مخدر 20 درصد، معادن و صنایع 26 درصد، تحصیلات عالی 35 درصد، اقتصاد 40 درصد، وزارت امور داخله 44 درصد، شهرسازی 47 درصد، وزارت معارف 48 درصد و وزارت انرژی و آب 49 درصد یازده وزارت خانه هستند که وزاری ان باید استیضاح میشد  .

 

خبرنگار: سمیرا سادات

تصحیح: عاطف

 

Subscribe to comments feed آندونه (0 ولیکل شو)

د پایلو ټولیزه: | ښودنه:

خپلو آندونه ولیکې

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

مهرباني وکړې امنیتي کوډ داخل کړی:

Captcha
  • ملګرو ته لیږل ملګرو ته لیږل
  • د چاپ پاڼه د چاپ پاڼه
  • ساده نسخه ساده نسخه

Tagged as:

نښتل د دې خبر لپاره شتون نه لري

د دې خبر ارزونه

0