کورپاڼه | افغانستان | اداره نورم از تصویب 183 استندرد ملی در نه سکتور خبر می دهد
لیکوال
د حروفو اندازه Decrease font Enlarge font

اداره نورم از تصویب 183 استندرد ملی در نه سکتور خبر می دهد

اداره نورم از تصویب 183 استندرد ملی در نه سکتور خبر می دهد اداره نورم از تصویب 183 استندرد ملی در نه سکتور خبر می دهد

کابل (وخت): مسوولان در اداره ملی استندرد می گویند که 183 استندرد را در نه سکتور که از جمله 18 ان مربوط به نساجی میشود به تصویب رسانده و در اختیار ادارات ذیربط دولتی و خصوصی قرار داده اند.

پوپلزی پوپل رییس اداره ملی استندرد می گوید که استندرد سازی میتواند برای تولید کننده، عرضه کننده و مستهلک فواید خاص داشته باشد.

وی افزود:"استندرد سازی سبب تنوع اجناس و موثریت اقتصادی می گردد، ارایه خدمات مرتبط چون ارایه تصادیق کیفی، ازمایشات لابراتواری و اعتبار دهی برای سرمایه گزار اطمینان می دهد که محیط مناسب برای فعالیت های تولیدی وجود دارد.

به گفته وی، عرضه کننده ها معتقد اند که ستندرد سازی محور فعالیت های تجاری را و توانایی جلب و حفظ مشتریان در یک جو رقابتی بوسیله عرضه کالا های باکیفیت و دستیابی به اعتماد خریدار تشکیل می دهد.

موصوف علاوه نمود که اداره ملی ستندرد در روشنایی پلان استراتیژیک پنج ساله برای انکشاف زیربنایی ملی کیفیت که در سال گذشته طرح و معرفی گردید تا در ابعاد مختلف چون تدوین و تطبیق ستندرد های ملی، ایجاد ظرفیت ها برای ازمایشات لابراتواری، ایجاد نهاد صدور تصدیقنامه های کیفی و توسعه روابط با سازمان های ستندرد در منطقه و جهان برنامه های عملی را روی دست گیرد.

اداره ملی ستندرد که ورکشاب معرفی ستندرد های نساجی و چرم را امروز یک شنبه دایر کرد که به اساس ان روی ترویج نساجی بحث و گفتگو میشود چنانچه در این اواخر گزارش های از کاهش صادرات قالین افغانی منشتر شده است .

رییس عمومی اداره ملی استندرد همچنان اضافه کرد که انان در سایر عرصه ها همچون تدوین چهار کود ساختمانی ملی ( کود انکشاف شهری، مهندسی، ساختمان و کود شاهراه و سرک ها) احداث لابراتوار های مختلفه، اغاز تفتیش واردات، توسعه روابط با سازمان های استندرد کار های لازم را انجام داده است.

مجیب الرحمن خطیر معاون تخنیکی اداره ملی ستندرد گفت که ستندرد ها خلاقیت و تنوع مثبت را بیشتر ساخته و با بکار گیری روش های ستندرد تولید باعث کاهش مصارف غیر ضروری می گردد.

به گفته وی مستهلکین بر مصوونیت محصولات و خدمات بیشتر تاکید دارند که ستندرد سازی میتواند متضمن مصوونیت محصولات شده و به مستهلک اطمینان دهد که مغبون نگردیده انچه را بدست می اورد ارزش پولی را دارد که قبلا پرداخته است.

ایجاد صنعت بنابر ایجابات عصر در عرصه ملی و بین المللی از اهمیت ویژه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی برخوردار بوده، بخش صنایع یکی از عمده ترین نهاد سازنده ، پروسس کننده و استحصال کننده محصولات بوده که در کسب و جلب سرمایه نقش دارد.

 

خبرنگار: نورالله شایان

تصحیح: عاطف

Subscribe to comments feed آندونه (0 ولیکل شو)

د پایلو ټولیزه: | ښودنه:

خپلو آندونه ولیکې

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

مهرباني وکړې امنیتي کوډ داخل کړی:

Captcha
  • ملګرو ته لیږل ملګرو ته لیږل
  • د چاپ پاڼه د چاپ پاڼه
  • ساده نسخه ساده نسخه

Tagged as:

نښتل د دې خبر لپاره شتون نه لري

د دې خبر ارزونه

0