کورپاڼه | ویډیوګاني | بی توجهی حکومت در زمینه آلودگی هوای کابل عواقب ناگوار بجا خواهد گذاشت

بی توجهی حکومت در زمینه آلودگی هوای کابل عواقب ناگوار بجا خواهد گذاشت

لیکوال
د حروفو اندازه Decrease font Enlarge font

کابل (وخت): بروز بحران غیرقابل کنترول ناشی از آلوده گی هوا در کابل و دیگر شهر های کشور شماری از باشنده گان را نگران ساخته است.

شماری از باشنده های شهر کابل از افزایش آلودگی هوا به تنگ آمدند و از حکومت می خواهند تا برای حل این مشکلات راه های مناسب و عملی را روی دست گیرد.

محمد فقیر یکتن از باشنده گان دهمزنگ به آژانس خبری وخت گفت:" هوای شهر کابل بسیار کشنده و مضر به صحت است و به همین دلیل بسیاری از باشنده ها به بیماری های مختلف مصاب شده اند." 

وی می افزاید که تراکم نفوس شهر کابل رو به افزایش است و باید دولت پالیسی های مشخص را جهت بهبود وضعیت محیط زیست در نظر بگیرد اما چنین اقدام صورت نگرفته است.

فاضل احمد باشنده دارالامان گفت:"در پهلوي خانه ما يك حمام وجود دارد كه از ساعت 11 شب الي 4 صبح، جهت گرم ساختن آن از تايرهاي موتر، پلاستيك و چيزهاي ديگر استفاده مي شود؛ از بس دود غليظ توليد مـــي كند، تمام شب پنجره ها را بسته نگهميداريم، این برای صحت همه مردم چهار اطراف ان مضر است."

اين مرد اضافه ميكند:" در اين اواخر احساس مي كنم كه به مرض نفس تنگي دچار شده ام."

هر چند حکومت افغانستان از برنامه های مختلف جهت جلوگیری از آلودگی هوا در کابل و برخی از شهر های دیگر این کشور سخن می زند، با آن هم این مشکل رو به افزایش است.

عواملی اساسی که تلاش های حکومت را در راستایی جلوگیری از آلودگی هوا به مشکل مواجه ساخته اند، عدم همکاری ادارات مربوط و نبود یک پالیسی روشن در این زمینه خوانده می شود.

مسوولان اداره ملی حفاظت از محیط زیست می گویند:" تا زمانی که ادارات مختلف حکومتی در راستای مبارزه با آلودگی هوا دست به دست هم ندهند، جلوگیری از این مشکل، کار آسان نیست."
محمد خالد نسیمی یک مسوول این اداره می گوید که پروگروام های مختلف را به هدف جلوگیری از کاهش آلودگی هوا روی دست گرفته اند.

اما وی گفت که به دلیل نبود هماهنگی کامل میان ادارات مختلف حکومت، این تلاش ها تا اکنون نتیجه چندان در پی نداشته است.

نسیمی اظهار کرد:" متاسفانه ما همکاری شاید و باید و همکاری که نیاز شرایط فعلی افغانستان است در نهاد های دولت خود نمی بینیم، ما در قسمت اسناد، مقرره، پالیسی، قوانین، ستندرد مشکلی نداریم، ما در تطبیق مشکل داریم، ادارات دولت افغانستان را اگر من تشریح بکنم همه آنها به گونه مستقیم یا غیر مستقسم به حفظ محیط زیست مسوولیت دارند و این مسوولیت همگی است."

در این حال شماری از کارشناسان محیط زیست وضعیت محیط زیست کابل و شماری از شهر های بزرگ کشور را نگران کننده می خوانند.

این کارشناسان می گویند که حکومت افغانستان برای حل این مشکل پالیسی و برنامه های مشخص ندارد.

انان هشدار می دهند که اگر این وضعیت ادامه یابد، ادامهء زندگی تا پنج سال آینده در کابل و شماری دیگر از شهر های پر نفوس مشکل می شود.

افزایش نفوس، تراکم وسایط نقلیه، واردات تیل بی کیفیت، موجودیت داش های خشت و حمام های غیر پلانی از عوامل افزایش آلودگی ها در کشور پنداشته می شوند.


خبرنگار:نورالله شایان

تصحیح: عاطف

Subscribe to comments feed آندونه (0 ولیکل شو)

د پایلو ټولیزه: | ښودنه:

خپلو آندونه ولیکې

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

مهرباني وکړې امنیتي کوډ داخل کړی:

Captcha
  • ملګرو ته لیږل ملګرو ته لیږل
  • د چاپ پاڼه د چاپ پاڼه
  • ساده نسخه ساده نسخه

Tagged as:

نښتل د دې خبر لپاره شتون نه لري

د دې خبر ارزونه

0