کورپاڼه | ویډیوګاني | باراک اوباما: ایالات متحده امریکا پشتیبان از هیچ نامزد مشخص در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیست

باراک اوباما: ایالات متحده امریکا پشتیبان از هیچ نامزد مشخص در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیست

لیکوال
د حروفو اندازه Decrease font Enlarge font

کابل (وخت): رئیس جمهور کرزی که به دعوت باراک اوباما رئیس جمهوری امریکا به آنکشور سفر نموده است، در کاخ سفید به همتای امریکایی اش دیدار نمود.

 

دیدار رئیس جمهوری کرزی در یک مقطع مهم برای دوکشور، هنگامی صورت میگیرد هر دو کشور به منظور تقویت هرچه بیشتر یک مشارکت پایدار، بر مبنای تشخیص منافع مشترک و امنیت مشترک بعد از امضای پیمان ستراتیژیک، قرارداد امنیتی را امضاء خواهند نمود.

سفارت ایالات متحده امریکا در کابل با پخش اعلامیه یی به آژانس خبری وخت گفته است که در این دیدار هر دو جانب یک افغانستان  با امن، ثبات و رفاه را مورد بحث و گفتگو قرارداده یکبار دیگر بالای موافقتنامه مشارکت پایدار بین ایالات متحده امریکا و افغانستان تاکید ورزیدند.

هر دو روسای جمهور همچنان روند انتقال امور امنیتی و اقتصادی جاری در افغانستان، آماده گی ها برای انتخابات، خطرها و فرصت های در حال تحول در منطقه را به بحث و گفتگو پرداختند و یک بار دیگر بر تعهدات مشترک در قبال هدفهای استراتیژیک این دوکشور تامین صلح، امنیت، آشتی و همکاری منطقه ای؛ تقویت نهادهای دموکراتیک افغانستان؛ و پشتیبانی از توسعۀ دراز مدت اقتصادی و اجتماعی افغانستان، تأکید کردند.

اعلامیه مینگارد که در کنفرانس مشترک مطبوعاتی رییس جمهور کرزی و باراک اوباما از بهبود وضع امنیتی در افغانستان ابراز خرسندی کردند و پذیرش افزایش مسؤلیت های امنیتی توسط نیروهای امنیت ملی افغانستان را مورد استقبال قرار داده خاطر نشان ساختند که اکنون 80 در صد عملیات مستقلانه از سوی نیروهای امنیتی افغان اجرا میگردد و انتظار می رود که آنها در ماه فبروری همزمان با چهارمین مرحلۀ انتقال، در تأمین امنیت نزدیک به 90  در صد این مسوولیت را به عهده بگیرند .

آقای اوباما از علاقمندی رئیس جمهوری کرزی در رابطه به رهبری عملیات ها توسط نیروهای امنیتی افغان در سراسر افغانستان و نقش مشورتی و پشتیبانی نیروهای آیساف، استقبال کرد و گفت و دستیابی به آن با اعلام پنجمین و آخرین مرحلۀ انتقال که بسته به تأیید نهایی ناتو و افغانستان، که اجرای آن در تابستان آغاز خواهد شد، تقارن خواهد داشت.

هر دو جانب فیصله نمودند که در این هنگام، بیشتر عملیات یک جانبۀ نیروهای بین المللی باید متوقف گردند و در همین حال نیروهای بین المللی از روستاهای افغانستان برون خواهند شد.

هر دو رهبر تأیید کردند که به موازات پذیرش مسؤلیت بیشتر امنیتی توسط نیروهای امنیتی افغانستان، بهبود کیفیتی آنها، شامل تدارک سریع تجهیزات مناسب و عوامل توانایی بخش، یک اولویت اساسی به شمار می رود.

آنها با تکیه بر پیشرفتهای چشمگیر سال 2012  در انتقال مسؤلیت زندانها به دولت افغانستان، تعهد کردند که زندانیان افغان را تحت کنترول و حاکمیت افغانستان قرار دهند و در همان حال اطمینان حاصل کنند که جنگجویان خطرناک از میدان نبرد دور بمانند.

در این دیدار اوباما تأکید کرد که ایالات متحده امریکا به کمک های خود به سیستم زندان های افغانستان ادامه خواهد داد.

در اعلامیه آمده است، کرزی و اوباما همچنان پیشرفتهای چشمگیر را در زمینه های انکشافی طی دهۀ گذشته و خود کفایی مالی از خارج شدن نیروهای بین المللی در سال2014   و دهه تحول، مورد بحث قرار دادند و یک بار دیگر بر تعهدات سپرده شده در بُن، شیکاگو و توکیو، از جمله کمک دراز مدت اقتصادی و امنیتی در متن چارچوب پاسخگویی توکیو، تأکید ورزیدند.

رئیس جمهور کرزی در این مورد بالای کمک های جامعۀ بین المللی تاکید کرد و گفت که این کمک ها باید مؤثر، کار آمد و پایدار باشد و اهمیت حیاتی تعهدات افغانستان را به بنا نهادن یک جامعۀ با ثبات و دموکراتیک بر پایۀ حکومت قانون، احترام به حقوق همۀ شهروندان افغان، مشتمل بر زنان، یک قوۀ قضایی کارآمد و مستقل، حکومتداری خوب، شامل پیشرفت در توسعۀ اجتماعی و مبارزۀ مشترک علیه فساد داشته باشد.

اوباما همچنان پشتیبانی خود را از ثبات و تقویت پایه های اقتصادی افغانستان ابراز نموده تعهد نمود که80  در صد از کمک های ایالات متحده امریکا مطابق با اولویتهای افغانستان خواهد بود و تلاش خواهند ورزید تا دست کم پنجاه در صد کمکهای توسعه ی از طریق بودجۀ ملی افغانستان عملی شود.

آقای اوباما همچنان از تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات در خصوص تعیین 16 حمل که مصادف است با 5 اپریل 2014 به عنوان تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی استقبال به عمل آورد و بار دیگر تأکید کرد که نقش ایالات متحده پشتیبانی از هیچ نامزد مشخصی نیست بلکه حمایت از یک انتخابات منصفانه و فراگیر است.

به اساس اعلامیه در این دیدار هردو روسای جمهور با اشاره به پیشرفت حاصله در پروسه صلح و آشتی، بر اهمیت تسریع تلاشها، از جمله به وسیلۀ کشورهای منطقه که می توانند نقشی در پروسه صلح افغانها داشته باشند، تأکید ورزیده اظهارداشتند که آنها از ایجاد دفتری در دوحه به منظور پیشبرد مذاکرات میان شورای عالی صلح و نمایندگان مجاز طالبان پشتیبانی می کنند.

به باور آنها در پیامد صلح و آشتی باید دستاورد های تاریخی دهه گذشته از جمله حمایت از حقوق شهروندان افغان چه مرد و زن که به موجب قانون اساسی افغانستان تضمین شده، معامله نخواهد شد و رهبران مخالفان مسلح اگر خواستند تا به پروسه صلح بپیوندند، باید به خشونت پایان دهند و پیوندهای خود را با القاعده قطع کنند و قانون اساسی افغانستان را بپذیرند.

هر دو رهبر در این نشست اهمیت نقش منطقه را در حمایت از پیشرفت افغانستان به سوی ثبات و رفاه مورد تأیید قرار دادند.

در این زمینه رئیس جمهور اوباما پشتیبانی خود را از کوششهای افغانستان در رابطه به توسعه همکاری منطقه ای به منظور ایجاد منطقه امن و عاری از افراط گرایی و تند روی که از یکپارچگی بیشتر اقتصادی برخوردار باشد، ابراز داشت.

آنها بار دیگر تأکید به عمل آوردند که هدفهای مشارکت ایالات متحده  افغانستان به طور کامل با دید افغانستان برای بنا نهادن پیوندهای نیرومند مشارکتی با همسایگان و شرکای ملی سازگار است.

در آخر هردو جانب به انعقاد هرچه زودتر موافقتنامۀ امنیتی دوجانبه متعهد شدند و آنرا به سود هر دو کشور دانستند.

گفته میشود که  دامنه و ماهیت هرگونه حضور ممکن ایالات متحده امریکا بعد از سال 2014 و همکاری های امنیتی میان دو کشور قرار است در موافقتنامۀ امنیتی دوجانبه مشخص شود.

 

خبر و تصحیح: وخت

Subscribe to comments feed آندونه (0 ولیکل شو)

د پایلو ټولیزه: | ښودنه:

خپلو آندونه ولیکې

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

مهرباني وکړې امنیتي کوډ داخل کړی:

Captcha
  • ملګرو ته لیږل ملګرو ته لیږل
  • د چاپ پاڼه د چاپ پاڼه
  • ساده نسخه ساده نسخه

Tagged as:

نښتل د دې خبر لپاره شتون نه لري

د دې خبر ارزونه

0