کورپاڼه | نړۍ | نشانه های از امیدواری برای تامین صلح و ثبات در افغانستان
لیکوال
د حروفو اندازه Decrease font Enlarge font

نشانه های از امیدواری برای تامین صلح و ثبات در افغانستان

نشانه های از امیدواری برای تامین صلح و ثبات در افغانستان نشانه های از امیدواری برای تامین صلح و ثبات در افغانستان

کابل (وخت): پس ازانکه نماینده های طالبان در نشست پاریس با مقام های افغان دیدار نمودند نشانه های را برای برقراری صلح و ارامش در کشور برجا گذاشته است. مقام های حکومت افغانستان که در تلاش های صلح با طالبان دخیل اند، از مبدل شدن طالبان نظامی به یک گروه سیاسی اظهار خوشی نموده میگویند که پاکستان نیز از این پروسه حمایت میکند.

 

 

در یک سخنرانی که توسط دو مقام از طالبان؛ مولوی شهاب الدین دلاور و محمد نعیم، در کنفرانس پاریس ــ در روز پنج شنبه و جمعه هفته گذشته ــ ایراد شد، آمده است:"ما به دنبال انحصار قدرت برای خودمان نیستیم؛ ما دولت فراگیر برای همه افغان ها می خواهیم."

طالبان همچنان اعلامیه ی را درین پیوند منتشر نمودند که قانون اساسی جدیدی باید ایجاد شود تا از حقوق مدنی و سیاسی شهروندان به نحو درست تری حفاظت به عمل آید؛ همچنین دراین اعلامیه تاکید شده که به زنان، اجازه انتخاب همسر، داشتن اموال، رفتن به مکتب و کارکردن داده خواهد شد ــحقوقی که زنان دردوره حکومت این گروه، از آن محروم بودند.

 

خوشبینی های حکومت و غرب

دولت افغانستان و متحدان جهانی اش هم می کوشند تا راهی برای پایان بخشیدن جنگ دریابند، نشست پاریس هم نمونه یی از این تلاش ها گفته می شود.

حکومت افغانستان نیز گفته است که از چنین مذاکراتی استقبال می کند؛ برگزاری چنین نشست ها را برای برقراری صلح و تامین امنیت در کشور مهم میخواند.

رییس جمهور کرزی درین زمینه چنین اظهار نظر نموده است:"ما از این تلاش ها استقبال می کنیم، هر تلاش که سبب تقویه تفاهم بین افغانی می گردد از آن حمایت می کنیم و خوش هستیم که این نشست برگزار می شود، اما برای مردم افغانستان جای برگزاری چنین نشست ها و گفتگوها افغانستان است، اگر طالبان است و یا دیگران است و اگر اپوزسیون است و دیگر طرفداران حکومت است آرزو داریم که این مذاکرات در افغانستان صورت بگیرد."

دولت افغانستان همچنان نقشه راه صلح تا سال 2015 برای انجام گفتگو های صلح که در ان به نقش کلیدی پاکستان در کار صلح تمرکز شده است و نیز سفر های پیهم مقام های کابل به اسلام اباد گفته شده است، روی دست دارد.

یک مقام بلند پایه وزارت دفاع امریکا همچنین می گوید، طالبان درک کرده اند که آنها به پیروزی نظامی نمی رسند زیرا که شرایط نسبت به سال های 1990 میلادی که بعد از جنگ های داخلی به قدرت رسیدند، کاملاً تغییر کرده است.

 

نگرانی از مبدل شدن طالبان به حزب سیاسی

مقام های هندی گفته اند اگر زمینه برای تبدیل شدن طالبان از یک گروه هراس افگن به یک جریان سیاسی منظم هموار گردد این گروه دولت افغانستان را به زانو در خواهد اورد.

مقام های هندی در صحبت به روزنامه تایمز اف اندیا گفته اند که اگر طالبان و حزب اسلامی به جریان های سیاسی مبدل شوند و به گونه ازاد در افغانستان فعالیت کنند این موضوع حکومت افغانستان را ضعیف و نیز نقش هند در این کشور را محدود خواهد کرد.

روزنامه تایمز آف اندیا به نقل از این مقامهای هندی نگاشته است: "آنها (طالبان) با مفکورههای افراطی که دارند، حكومت افغانستان را  سرنگون خواهند کرد، ما این مسیر را در گذشته پیموده ایم و این مسیر به جای خوشایندی نمیانجامد."

این مقامها گفته اند که موضع هند در برابر روند صلح افغانستان در آینده نیز تاکید روی قطع رابطهی طالبان با شبکه ی القاعده و احترام به قانون اساسی افغانستان خواهد بود.

 

نظریات اگاهان در زمینه

عمر شریفی کارشناسان مسایل سیاسی به آژانس خبری وخت گفت:" مطمین نیستم که طالبان از یک جریان نظامی و جنگی به گروه سیاسی مبدل شوند و پاکستانی ها نیز ازین روند حمایت نخواهند کرد."

شریفی معتقد است که بحث روی مذاکرات صلح در نشست پاریس در یک مرحله مقدماتی بوده و دشوار است ازین نشست نتایج مثمر حاصل کرد.

موصوف اظهار کرد: "تصور من اینست که روند مذاکرات صلح با طالبان یک پروسه بزرگ و طولانی است، تغییر در حمایت پاکستان از گفتگو ها ظاهری بوده که هنوز هویدا نیست که واقعا تغییر در روش خود اورده و یا تبلیغ به نفع طالبان است."

وی در زمینه رونما گردیدن تغییرات در پالیسی های طالبان گفت که اکنون قضاوت در ین زمینه پیش از وقت خواهد بود، با امدن فصل گرما این موضوع معلوم خواهد شد.

 

خبرنگار:نورالله شایان

تصحیح: عاطف

Subscribe to comments feed آندونه (0 ولیکل شو)

د پایلو ټولیزه: | ښودنه:

خپلو آندونه ولیکې

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

مهرباني وکړې امنیتي کوډ داخل کړی:

Captcha
  • ملګرو ته لیږل ملګرو ته لیږل
  • د چاپ پاڼه د چاپ پاڼه
  • ساده نسخه ساده نسخه

Tagged as:

نښتل د دې خبر لپاره شتون نه لري

د دې خبر ارزونه

5.00